| Camera | 50MP+10MP+10MP+12MP Main, 20MP Font Camera | |
|---|---|---|
| Display | 8.03 Inches Foldable LTPO OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, MIUI Fold 14 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 12GB, 16GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB, 1TB ROM | |
| Battery | 4800 mAh Li-Po Battery |
| Name | Xiaomi Mix Fold 3 |
|---|---|
| Model | Mix Fold 3 |
| Price | Tk 134,615 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | 2023, August |
| Network Type | Yes |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable LTPO OLED+, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1300 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 8.03 inches |
| Display Resolution | 1916 x 2160 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 360 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Primary Camera | 50MP 10MP 10MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 20MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960/1920fps, Dolby Vision HDR |
| Body Dimensions | Unfolded: 161.2 x 143.3 x 5.3 mm Folded: 161.2 x 73.5 x 10.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 255 g or 259 g (8.99 oz) |
| Body Build | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back or aramid fiber back, aluminum frame |
| Body Color | Black, Gold |
| Operating System | Android 13, MIUI Fold 14 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB, 1TB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB, 16GB RAM |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band (tri-band after future SW update) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 40 min (advertised) |
Very Good Camera
Display: 12.9 Inches LED LCD
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches AMOLED DISPLAY
Camera: 50MP+10MP+12MP Main 12MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Ion Non-Removable 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED LTPO4 AMOLED
Camera: 50.3MP+64MP+50MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 14.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 13MP+6MP Main, 12MP+12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1
Battery: Li-Po 11200 mAh, non-removable battery
View Details →
Display: 6.73 inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4600 mAh battery
View Details →
Display: 6.9 inches Dynamic AMOLED 2X
Camera: 108MP+12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Exynos 990 (7 nm+) - Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) - USA
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 10, upgradable to Android 11, One UI 3.0
Battery: 4500 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 inches OLED Display
Camera: 52MP+8MP+40MP Main, 32MP Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10.0 (AOSP + HMS); EMUI 10
Battery: 5500 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.5 inches Super AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+12MP+2MP Main, 20MP+2MP Front
Chipset: HiSilicon Kirin 990 (7 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: 5000mAh Li-Poly Battery
View Details →